Muusika ilma võimenduseta on võimalik, tõestab segakoor K.O.O.R. Hiiumaa laululavadel “Akustikaproovi” mõõtmistulemusi testides
Laupäeval 10. juunil kõlab Kärdla ja Hellamaa laululavadel suvehiidlasest dirigent Raul Talmari käe all segakoori K.O.O.R. esituses Eesti koorimuusika klassika. Tegu pole mitte lihtsalt kontserdiga, vaid unikaalse “Akustikaproovi” nime kandva projektiga, mille üks eesmärke on tõestada, et laululavad ning kõlakojad on projekteeritud lisavõimendust mittevajavate looduslike kõlaritena, tulemuste testimisega. Ühtlasi pööratakse tähelepanu vabaõhukontsertidele osaks saanud mürareostusele ja kutsutakse üles seda teadlikult vähendama.
10. juunil kell 15.00 kõlavad Kärdla ja kell 18.00 Hellamaa laululaval Raul Talmari ja noordirigent Kirill Gorjušini käe all Mart Saare, Cyrillus Kreegi, Eino Tambergi, Urmas Sisaski, Karl-August Hermanni ja Pärt Uusbergi teosed. Lauldakse südamest ilma mikrofonide ja võimenduseta, nagu seda tehti laulupidude algusaegadel.
Laulmine, laulukaar, laulupidu on meile aastasadu olnud pühad, nende kaudu on väärtustatud nii kuul(a)mist kui loomist. Mis võiks veel paremini noorte laulupeoaastasse sobida, kui (unustatud) kõlakodade ja laulukaarte pildile toomine. Ühtlasi on fookuses mürareostuse teadvustamine – kui palju on meie igapäevases elukeskkonnas tarbetut müra, millega nii harjunud oleme, et seda isegi enam ei märka. Eriti suur on mürareostuse foon vabaõhukontsertidel: vestlemine, toitlustusalade sumin jms tuimestavad lavalt tuleva heli. Kui palju me kuuldes tegelikult kuulame? Tudengiprojekt “Akustikaproov” kutsub kaasa mõtlema ja tähelepanu pöörama ka nendele teemadele.
Mis on “Akustikaproov”?
“Akustikaproov” on sel aastal kaante vahele saadud Tallinna Ülikooli üliõpilaste projekt, mille käigus mõõdistati helitugevuse hajumist 28 Eesti laululaval. Selle peamine eesmärk oli kutsuda koore, orkestreid, ansambleid, kultuurikorraldajaid jt üles välilavasid helivõimenduseta senisest oluliselt rohkem kasutama ja kontsertite jaoks parimaid kohti leidma. Projekti idee autoriks ning üheks juhendajaks on koorijuht ja TLÜ õppejõud Raul Talmar. Tema ja teine juhendaja Kädi Riismaa ning üliõpilasprojektis kaasa löönud 14 üliõpilast on praeguse seisuga mõõdistanud ühte osa akustikast – nimelt, kuidas helitugevus erinevatel laululavadel hajub.
Kokku on Eestis muusikapedagoog Sille Tamme poolt visuaalselt jäädvustatud ligi 300 laululava, millele lisandub veel umbes 50 kas hävinud või lammutatud lava.
„Akustikaproov“ valmis TLÜ õppeaine ELU (erialasid lõimiv uuendus) raames.
Projektis osalejad loodavad, et nende töö tulemus võiks innustada koore kasutama kõlakodasid ja laululavasid senisest rohkem pillisaateta mitmehäälse koorimuusika kontsertide tarbeks. Lisaks võiks helivõimenduseta esinemiskoht pakkuda huvi ka ansamblitele ja orkestritele.
Raul Talmari mõte on veel suurem:„Idee edasiarendus võiks olla kuulamise (versus kuulmise) tähtsustamine ning selle kaudu ka mürareostuse teadvustamine. Kuna Eestis on 350 laululava ja kõlakoda, siis on tööpõld selleks, et teada saada, millisel laval on parem kuulata, millisel võibolla mitte nii hea, lõputu!“*
Täna on interaktiivsele kaardile kantud 28 laululava andmed ja mõõtmistulemused, aga loodame, et ühel hetkel on kontserdikorraldajatele kättesaadav kõikide laululavade info.
Koguneme üheskoos Hiiumaa laulukaarte juurde Eesti koorilaulust osa saama! Kontserdid on tasuta.
*Artikli kirjutamisel on kasutatud ajakirja Muusika juuninumbris ilmunud Liisi Laanemetsa artiklit “Akustikaproov”.